Rybí recepty

Pečený pstruh se sýrem niva

4 pstruzi američtí duhoví, 4 lžíce kečupu, 2 lžíce ostré hořčice, 1 lžíce strouhaného křenu, 4 lžíce červeného vína, 2 lžíce sekané petrželky, pepř, sůl, 100g kořenové zeleniny, 1 lžička divokého koření, sůl, 100g sýra Niva, 4 listy mangoldu

Kořenovou zeleninu pokrájíme a vložíme s celým kořením do pařáku, na zeleninu rozložíme vykuchané pstruhy, zalijeme trochou vody a pod pokličkou vaříme asi 15 min. Po vychladnutí ryby opatrně vyjmeme a přeložíme na pečící pánev. Zakapeme směsí kečupu, hořčice a červeného vína, přidáme křen, pepř a sůl a po obou stranách propečeme 3 minuty. Na talířích hustě posypeme strouhanou nivou a ozdobíme mangoldovým listem. Podáváme s bramborovými hranolky.


Candát v těstíčku s česnekovým přelivem

8 ks podkůvek z candáta po 120g, 2 lžíce hladké mouky, šťáva z 1 citronu, olej, pepř, sůl, 4 lžíce másla. Těsto: 6 brambor, 3 vejce, špetka bílého pepře, tymiáu a soli. Česnekový přeliv: 1/2 kelímku smetany ke šlehání, 4 stroužky česneku, pepř, sůl, 1 lžička vegety, 2 lžíce červeného vína, 1 lžíce škrobu.

Porce candáta osolíme, opepříme, pokapeme citronovou šťávou a olejem a necháme krátce odležet. Syrové brambory nastrouháme a smícháme s vejci, solí a kořením. Porce vyjmeme z marinády, zaprášíme hladkou moukou a obalíme v bramborovém těstě. Pozvolna smažíme na másle po obou stranách do růžova. Na talířích přelijeme česnekovým přelivem vzniklým povařením smetany, rozetřeného česneku s pepřem a solí, vegetou, škrobem a červeným vínem. Bohatě ozdobíme sekanými mladými kopřivami nebo jiným zeleným kořením.


Štika s těstovinami a řeřichovou omáčkou

4 porce štiky po 200g, 1 lžíce másla, 1 dl bílého vína, 1 lžíce sekaného kopru, 4 kuličky nového koření, 4 kuličky pepře, 1 bobkový list, 500g barevných těstovin, 2 lžíce oleje, 1 stroužek česneku, 1 lžíce řeřichy, sůl. Omáčka: 1 kelímek bílého jogurtu, 2 lžíce řeřichy, 1 lžíce strouhané citronové kůry, 2 lžíce citronové šťávy, zelený pepř, sůl.

Porce štiky vložíme do hlubší pánvičky, osolíme, přidáme máslo a koření a zalijeme vínem zředěným s trochou vody. Pod pokličkou dusíme na mírném ohni 10 minut. Porce vyjmeme, odstraníme kůži a páteřní kosti a maso odložíme na nahřátý talíř. Souběžne uvaříme v osolené vodě s olejem barevné těstoviny, scedíme je a promícháme s rozetřeným stroužkem česneku a řeřichou. Na závěr si připravíme omáčku: Jogurt promícháme se sekanou řeřichou, citronovou kůrou a šťávou, pepřem a solí. Těstoviny rozložíme na talíře, na ně položíme porce štiky a přelijeme řeřichovou omáčkou.


Pstruh s česnekovou omáčkou

4 pstruzi, čerstvý rozmarýn ( petržel, celer, libeček ), 1 citron, 2 lžíce oleje, 2 lžíce trhané meduňky, po špetce hrubě drceného červeného pepře a kmínu, sůl. Omáčka: 3 stroužky česneku, sůl, pepř, 2 lžíce sekaných kaparů, 1 lžíce citronové šťávy, 2 lžíce oleje, 4 lžíce rybího bujonu, 4 lžíce smetany, pepř, kmín, sůl, 1 lžíce sekané řeřichy

Očištěné pstruhy pětkrát úhlopříčně zlehka nařízneme, do břišní dutiny vložíme několik snítek rozmarýnu nebo jiného zeleného koření a několik tenkých plátků citronu. Ryby osolíme, posypeme pepřem a kmínem, položíme na grilovací mřížku do pekáče, zakapeme olejem a 5 až 7 minut z každé strany grilujeme. Mezitím si připravíme česnekovou omáčku: Všechny uvedené ingredience rozmixujeme dohladka, nakonec vmícháme sekanou řeřichu. Na talířích jednotlivé porce pstruha přelijeme omáčkou a ozdobíme trhanou meduňkou. Podáváme s pečenými bramborovými klínky.


Kapr divočák

8 porcí kapra po 100g, 2 lžíce oleje, 4 lžíce jeřabinového džemu, 0,5 dl fernetu, 1 lžička sardelové pasty, 1 lžička paprikové omáčky, 1 stroužek černeku, hladká mouka na obalení, 60g prorostlé slaniny, 2 cibule, 1 lžíce koření Divočina, 2 dl červeného vína, 2 lžíce másla, 2 lžíce hladké mouky, sůl.

Očištěné porce kapra vložíme do marinády oleje, jeř. džemu, fernetu, sardelové pasty, paprikové omáčky, rozetřeného česneku a soli. Porce necháme v chladu marinovat do druhého dne. Vyjmeme z marinády, obalíme v mouce a vložíme na pokrájenou a částečně rozškvařenou slaninu. Po obou stranách pozvolna opékáme asi 5 minut. Porce odložíme na teplý talíř, do výpeku vsypeme najemno posekanou cibuli a osmahneme do sklovita. Přidáme divoké koření, zalijeme červeným vínem a zbytkem marinády a krátce povaříme. Z másla a mouky připravíme světlou jíšku a zahustíme jí omáčku. Podle potřeby dochutíme. Omáčku procedíme přímo na porce kapra, podáváme s opečenými brambory a brusinkovým kompotem.


Smažený sumec na pórku

800g plátků sumce bez kůže, 2 lžíce světlé sojové omáčky, 2 lžíce kečupu, 1 lžíce vinného octa nebo citronové šťávy, 2 stroužky česneku, 1 lžíce cukru, 4 lžíce oleje, pepř, sůl, 400g pórku, 1 chilli paprička

V misce smícháme sojovou omáčku, kečup, vinný ocet a česnek rozetřený s cukrem, vše promícháme s masem a necháme hodinu marinovat. Pórek nakrájený na tenká kolečka osmahneme na polovině oleje do sklovita a vyjmeme. Do pánve přidáme zbytek oleje, vložíme plátky sumce a zprudka opékáme po obou stranách do křupava. Porce rozdělíme na talíře, posypeme dušeným pórkem a ozdobíme chilli papričkou nakrájenou na kolečka. Podáváme s pečenými topinambury nebo omaštěnými brambory rozškvařenou slaninou.


Treska Á La Li-Ou

600g masa z tresky jednoskvrnné, 2 cibule, 1/2 dl suchého bílého vína, 2 lžíce tmavé sojové omáčky, 1 vrchovatá lžička koření 5ti vůní, 1 lžíce solamylu, 4 stroužky česneku, olej. Omáčka: 1/2 lžíce solamylu, 2 lžíce tmavé sojové omáčky, 1/2 dl bílého vína, 1 dl vody

Maso z tresky nakrájíme na 1,5 cm kostky, smícháme s vínem, sojovou omáčkou, kořením, solamylem a necháme min. 20 minut odležet při pokojové teplotě. Ingredience na omáčku smícháme . Cibuli nakrájíme na kostičky ,orestujeme do polosyrova a vyjmeme. V rozpáleném oleji krátce osmahneme nahrubo nasekaný česnek, přidáme maso a při vyšší teplotě restujeme cca 5 minut. Potom vrátíme cibuli, necháme prohřát a zalijeme dobře promíchanou omáčkou. Za stálého míchání prohříváme do zhoustnutí a podáváme s rýží.


Zalitý cejn

4 cejni velcí ( asi po 500g ) 2 lžíce soli, šťáva z 1 citronu, 1 lžíce oleje, 60g hladké mouky, olej na smažení, 500g cibule. Zálivka: 5 dl vinného octa zředěného vodou, 4 lžíce cukru, 1 lžíce soli, 1 lžíce oleje, 1 lžička koření Divočina, 2 bobkové listy

Očištěné cejny nařízneme podélně, osolíme, pokapeme citronovou šťávou a olejem a necháme 24 hod. odležet v chladu. Filety obalíme v hladké mouce a na rozehřátém oleji osmažíme po obou stranách dozlatova. Vychladlé odebereme od kostí. Do připraveného kameninového soudečku skládáme ve vrstvách rybí maso a cibuli nakrájenou na kolečka. Vršek pokapeme olejem a zalijeme nálevem, který připravíme svařením uvedených přísad. Soudek uzavřeme a uložíme na 3 dny do chladu. Podáváme studené s pečivem.


Paprikáš z tlouště

800g vykoštěných filetů z jelce tlouště, 2 lžíce domácího sádla, 4 červené cibule, 1 lžíce mleté papriky, 1 lžíce paprikové vegety, 2 lžíce hladké mouky, 1 litr vývaru z ryb nebo zeleniny, po špetce kmínu, červeného pepře, majoránky, česnekového prášku a soli, 1 lžíce sekané petrželky.

Na sádle osmahneme do sklovita najemno posekanou cibuli, zaprášíme paprikou a vegetou, přidáme na větší kostičky pokrájené filety z tlouště, osolíme, okmínujeme, podlijeme vývarem ( šálek vývaru předem odebereme ) a pod pokličkou pozvolna dusíme 20 min. V odebrané části vývaru rozkvedláme hladkou mouku, paprikáš zahustíme a krátce povaříme. Na závěr dochutíme česnekovým práškem, majoránkou a pepřem. Pro vylepšení můžeme paprikáš zahustit zakysanou smetanou. Podáváme s haluškami: Z polohrubé mouky, vejce a soli ( v poměru 1 vejce na 100g mouky ) připravíme hladké těsto, které protlačujeme sítem na halušky do vroucí vody a vaříme doměkka. Na talířích posypeme petrželkou.


Křupavý amur s ostrou omáčkou

800g plátků amura bílého, sůl, rostlinný olej. Těstíčko: 60g hladké mouky, 1 vejce, 1 lžíce oleje, 4 lžíce mléka. Chilli omáčka: 2 chilli papričky, 2 stroužky česneku, sůl, pepř, 3 lžíce ostrého kečupu, špetka mletého chilli, 1 lžíce vinného octa, 2 lžíce bílého vína, 2 lžíce tmavé sojové omáčky, cukr, voda.

Plátky amura pokrájíme na kostky o hraně 4 cm, osolíme a dáme odležet. Z uvedených přísad ušleháme tužší těsto a necháme 20 min. odstát. Rybí kostičky obalujeme v těstíčku a smažíme na oleji ve woku po obou stranách dozlatova. Hotové dáme stranou a udržujeme v teple. Na pánvi ponecháme lžíci oleje ( zbytek vylijeme ), přidáme najemno nasekané chilli papričky, rozetřený česnek a všechny ostatní přísady do omáčky a za neustálého míchání vaříme asi 4 minuty. Usmažené kousky ryb vložíme do omáčky a 3 minuty prohříváme. Podáváme s bílým pečivem nebo jinou přílohou podle chuti.


Bolen se zeleninou

4 ks bolena dravého po 200g, olej, pepř, sůl, 2 červené a 2 žluté cibule, 1 konzerva zelených fazolek, 150g čerstvích nebo sterilovaných žampionů, 2 stroužky česneku, 1 svazek ředkviček, 1 brokolice, olej, 1 lžíce kečupu, 1 lžička chilli omáčky, 1 lžíce worcesterské omáčky, 4 lžíce kuřecího vývaru z kostky, pepř, sůl, pistácie.

Bolena osolíme, opepříme, pokapeme olejem a necháme krátce odležet. Porce ryby rozložíme na talíř, vložíme do pařáku nad vroucí vodu, zakryjeme pokličkou a 20 minut pozvolna vaříme v páře. Brokolici uvaříme a rozebereme na růžičky, cibuli nakrájíme na osminky, ředkvičky a žampiony na čtvrtiny, česnek utřeme. Veškerou zeleninu orestujeme na rozehřátém oleji, zakapeme kečupem, chilli omáčkou a worcestrem. Promícháme s kuřecím vývarem, ochutíme pepřem a solí a nakonec vše posypeme nahrubo nasekanými pistáciemi. Porce uvařené ryby opatrně rozdělíme na talíře, ozdobíme podušenou zeleninou a podáváme s pečivem nebo vařenými brambory.


Kapr plný dobrot

1 kapr do 2 kg, 1 limetka, sekaná pažitka, olej, pepř, sůl. Nádivka: 20g tresčích jater, 200g červeného lososa, 200g uzeného tuňáka, 100g šunky, 3 lžíce másla, 200g žampionů, 2 cibule, 1 sklenice sterilované zeleniny, 1 lžíce paštikového koření, 1 lžička sušené petrželky, 2 vejce, 4 lžíce smetany, zelený a červený pepř, sůl.

Očištěného kapra vytřeme vevnitř i zvenčí směsí šťávy z limetky, oleje, pepře a soli a necháme 2 hodiny odležet v chladu. Mezitím si připravíme nádivku: Játra, lososa, tuňáka a šunku najemno pokrájíme a promícháme. Přidáme na másle podušené a pokrájené houby, posekanou cibuli a zeleninu, promícháme se smetanou, žloutky a tuhým sněhem z bílků a nakonec ochutíme kořením a solí. Směsí naplníme kapra, zašijeme, vložíme do máslem vymazané zapékací misky a ve vyhřáté troubě pečeme po obou stranách do zlatova a křupava. Během pečení podléváme vodou a výpekem. Podáváme s bramborovými hranolky a mangoldovým salátem s vinnou zálivkou. Na talířích ozdobíme sekanou petrželkou.


Mník v bylinkovém kabátku

řízky z filetů mníka mořského, sůl, pepř, česnek, mouka, vejce, mléko, vegeta, čerstvé nebo sušené bylinky ( tymián, bazalka, oregano )

Porce mníka osolíme, opepříme, potřeme česnekem a 30 minut necháme v lednici odležet. Těstíčko připravíme smícháním rozšlehaného vejce, mouky a mléka do konzistence řidší kaše, aby se jednotlivé porce ryby dobře obalovaly. Přidáme vegetu ( dle chuti i další koření - kari, koření pěti vůní, čubrica ) a najemno nasekané bylinky. Těsto lze vylepšit také parmezánem. Porce mníka obalujeme v těstíčku a smažíme dozlatova. Podáváme s bramborovou kaší, kterou můžeme lehce nastavit kysanou smetanou.


Kapr obalený ve strouhaném perníku

4 porce kapra, sůl, 50g perníku na strouhání, 40g slaniny, 1 cibule, 1 bobkový list, několik celých pepřů, 4 hřebíčky, 2dcl světlého piva, 40g másla

Kapra naporcujeme a do nožem udělaných podélných zářezů zasuneme slaninu. Osolíme a obalíme v nastrouhaném perníku. Pak na másle osmahneme cibulku do skelna. Poté obalené kousky kapra vkládáme spolu s cibulkou a kořením do alobalu...nakonec podlijeme pivem a v pečeme v troubě.


Okoun s citronem a máslovou omáčkou

1 kg očištěných a vykuchaných okounů, 2 lžíce sekané bazalky, 2 citrony, 4 lžíce oleje, 4 lžíce bílého vína, špetka červeného pepře, sůl. Omáčka: 1 kelímek bílého jogurtu nebo šlehačky, 3 lžíce másla, 1 lžíce citronové šťávy, 1 žloutek, 1 lžíce kukuřičného škrobu, zelený pepř, sůl, 1 lžíce bylinek.

Plech na pečení vyložíme alobalem, mírně potřeme olejem a rozložíme na něj očištěné okouny zbavené hlav a ploutví. Břišní dutiny dobře prosolíme a posypeme sekanou bazalkou. Povrch okounů zakapeme citronovou šťávou, olejem, bílým vínem, opepříme a osolíme.Vše sbalíme do jednoho úhledného balíčku a v předehřáté troubě pečeme 30 minut. Mezitím si připravíme omáčku: V kastrolku rozšleháme jogurt ( šlehačku ) s rozehřátým máslem, citronovou šťávou, žloutkem a kukuřičným škrobem....za stálého míchání povaříme do zhoustnutí. Podle chuti opepříme, osolíme, a přidáme zelené koření. Upečené okouny rozdělíme na talíře a přelijeme výpekem, teplou omáčku podáváme zvlášť. Nejlepší přílohou je čerstvé pečivo.


Pečený candát s cibulovou příchutí

8 podkůvek candáta asi po 100g, 2 lžíce oleje, sůl, 2 lžíce sekané petrželky, 2 lžíce škrobové moučky, 2 stroužky česneku, 2 lžíce vody, 2 červené cibule, 4 šalotky, 1 lžíce vinného octa, 2 lžíce červeného vína, 4 lžíce rybího vývaru, po špetce cukru, pepře a soli.

Očištěné podkůvky candáta osolíme, zakapeme olejem a posypeme sekanou petrželkou. Necháme 3 hod odležet v chladu. Ze škrobové moučky, vody a utřeného česneku připravíme hustší kaši, kterou podkůvky potřeme. Pak je zprudka opečeme v rozehřátém oleji do zlatova ( po každé straně asi 5 min.). Upečené podkůvky necháme okapat a uložíme do tepla. Cibile a šalotky pokrájíme na tenké plátky, zakapeme octem, vložíme do vařící směsi vývaru a červeného vína a pod pokličkou dusíme do poloměkka. Cibulovou směs ochutíme cukrem, pepřem a solí, rozdělíme na talíře a poklademe upečenými podkůvkami candáta. Posypeme sekanou petrželkou a podáváme s pečenými bochánky.


Štičí závitky po Želnavsku

8 filetů z vykoštěné štiky, 2 lžíce tmavé sojové omáčky, šťáva z 1 citronu, 2 lžíce oleje, pepř, sůl, hladká mouka, 2 vejce, strouhanka a olej na smažení. Nádivka: 2 žemle, 2 lžíce másla, 200g vařeného masa ze zbytků štiky, 1 malá cibule, 2 stroužky česneku, 100g lišek, 1 lžíce sekaného libečku, špetka drceného kmínu, mletý červený pepř a sůl. Příloha: Bramborové bochánky.

Filety osolíme, opepříme, pokapeme marinádou ze sojové omáčky, citronové šťávy, oleje a necháme v chladu krátce odležet. Mezitím si připravíme nádivku: Na másle osmahneme na drobno nakrájenou cibuli a česnek, přidáme nakrájené lišky a dusíme do změknutí. Pak vmícháme nasekané maso, nastrouhané žemle, sůl a koření. Podle potřeby zvlhčíme trochou mléka. Nádivku rozdělíme na filety, stočíme je do závitků a spíchneme jehlicemi. Závitky obalíme klasicky v trojobalu, vložíme do rozehřátého oleje a po všech stranách zvolna smažíme do zlatova. Podáváme s bramborovými bochánky: Uvařené brambory rozmačkáme, osolíme, opepříme a smícháme se žloutkem a mlékem. Z těsta lžící vykrajujeme bochánky, potřeme máslem a pečeme dozlatova. Doplníme salátem z polníčku a mangoldu.



Sumčí biftek s pikantní omáčkou


4 porce sumce asi po 200g, šťáva z 1 citronu, sůl, 2 lžíce hladké mouky, 2 lžíce oleje, 60g prorostlé slaniny, 2 cibule, 2 lžíce sekaného řapíkatého celeru. Omáčka: 1 kelímek kysané smetany, 4 lžíce rybího bujonu, 1 lžíce maggi, špetka chilli, pepř, sůl, 1 lžíce sekané meduňky.

Očíštěné porce sumce osolíme, pokapeme citronovou šťávou a 3 hod. necháme v chladu odležet. Mezitím si připravíme pikantní omáčku: Kysanou smetanu dobře rozmícháme s rybím bujonem, maggi, chilli, pepřem a solí, nakonec vmícháme jemně posekanou meduňku. Porce sumce zaprášíme moukou, zprudka opečeme na oleji po obou stranách dozlatova, vyjmeme a udržujeme teplé. Do výpeku přidáme nakrájenou slaninu, najemno posekanou cibuli a celer, osmahneme, porce sumce vrátíme zpět a ještě 5 min. dopékáme dokřupava. Porce sumce rozdělíme na talíře, přelijeme pikantní omáčkou a podáváme s dušenou rýží.



Pstruh na červeném víně

4 pstruzi američtí duhoví asi 250g, 1 šálek červeného vinného octa, 3 dl červeného vína, 1 šálek vody, 1 malá mrkev, 1 malá cibule, citronová kůra, petrželka, tymián, bobkový list, nové koření, 2 lžíce sekaných bylinek, divoké koření, 4 lžíce másla, pepř, sůl, citron nebo limetka na ozdobu.

Dokonale vykuchaným pstruhům ponecháme hlavy, osušíme je a rozložíme do pekáčku. Vinný ocet krátce převaříme, pstruhy jím přelijeme a necháme asi 20 min. marinovat v chladničce. Na pánev nalijeme víno a vodu, přidáme na jemno naklrájenou mrkev, cibuli, sůl, citronovou kůru, bylinky , divoké koření a vše prohřejeme. Marinované psrtuhy vyjmeme z octa, necháme okapat a vložíme na pánev tak, aby se navzájem dotýkali. Přelijeme je vinnou směsí a pod pokličkou na mírném ohni dusíme 15 min. Opatrně je vyjmeme z pánve, rozdělíme na talíře a udržujeme teplé. Šťávu povaříme, podle potřeby dochutíme a zjemníme rozpuštěným máslem. Omáčkou přelijeme pstruhy a ozdobíme klínky citronu nebo limetky. Podáváme s pečenými topinambury nebo s kroketami.



Smažený úhoř na zázvoru

8 ks úhoře rozříznutého po délce po páteř, olej, sůl, 4 lžíce rýžové moučky, 2 lžíce na jemno strouhaného zázvoru, olej na smažení, 2 pórky, 2 řapíkaté celery. Příloha: rýže, petrželka, citron.

Očištěné a překrojené porce úhoře osolíme, pokapeme olejem a necháme hodinu odležet v chladničce. Smícháme rýžovou moučku se strouhaným zázvorem, přidáme porce úhoře a promícháme tak, aby se ryby směsí dobře obalily. Porce smažíme na rozpáleném oleji po všech stranách do růžova. Ke konci přidáme na kolečka pokrájený pórek a řapíkatý celer a společně dusíme asi 10 min. Podáváme s dušenou rýží nastavenou rozinkami a strouhanými mandlemi, na talířích vše ozdobíme snítkami petrželky a klínkem citronu.


Kapr na česneku s anglickou slaninou

1 kapr cca 1.5 kg , 6 stroužků česneku , 1 cibule, 120g anglické slaniny, 1 lžička pikantního koření, 2 lžíce másla, 2 lžíce strouhanky , 2 lžíce sekané petrželky, 4 kolečka citronu , sůl, 2 různobarevné papriky. Příloha: brambory, pórek.

Pekáček vymažeme máslem, vysypeme strouhankou a dno pokryjeme plátky anglické slaniny. Na takto připravený základ položíme očištěné a na hřbetě naříznuté půlky kapra, osolíme, okořeníme, posypeme jemně posekanou cibulí a česnekem, zakapeme máslem, podlijeme vodou, vložíme do vyhřáté trouby a 30 min. pečeme. Během pečení půlky kapra obracíme a podléváme výpekem. Na závěr přeložíme na kolečka pokrájenými paprikami a povrch posypeme sekanou petrželkou. Podáváme se šťouchanými brambory posypanými sekaným pórkem.